logo
OPS-suositus

Perttu_Virtanen_ja_kauhea.jpg - 41.16 KB

 

   Kun Perttu lähti Kastehelmen pyörällä, se teki aika rumasti. Sen olisi pitänyt leikkiä piilosta, mutta se halusi leikkiä Rosvo-ryöväriä. Ne söi suklaakakkua, jossa oli värikkäitä hippuja ja marsipaanikukkia päällä. Kastehelmi sai sen kukan, koska oli sen synttärit. Synttäreillä leikittiin piilosta ja ongintaa. Sieltä tuli tarroja ja pupu. Perttu sai väritysvihkon. Sen mielestä se ei ollut hyvä.

Mielenkiintoinen ja hyvä kirja. Suosittelisin muillekin lapsille.

Oona, 4 vuotta, Aachenin Suomi-koulu

 

   Pekingin Suomi-koulun 1.- ja 2. luokka arvioivat kirjan: 

Lasten arvioinnit kirjasta: Käy kaikenikäisille, opettavainen, hauska, hassu kirja, opettaa ettei kodista saa lähteä ilman lupaa, hauskasti ja hassusti kuvitettu, hauska tarina, loppu oli yllättävä, suositeltava.

Meitä kaikkia kirjan lukeminen nauratti, joten myös opettajat suosittelevat kirjaa kaikille!

 
Liity jäseneksemme
Järjestöön voivat liittyä kaikki maailmalla toimivat Suomi-koulut.
LIITY