logo
OPS-suositus

“Kieli on terve kun sillä leikkii!”

Koulutuspäivillä 6.-7.8.2020 opittiin paljon Seitsemästä veljeksestä, kielestä ja hyvinvoinnista.

Tähän liittyen Suomi-koulujen opettajat kommentoivat sitä, miten kieli on yhteydessä hyvinvointiin, miten oma kieli mielletään tai miksi kieli on tärkeä?

Tässä muutamia Suomi-koulujen opettajien pohdintoja asiasta (napattu chat-osiosta):

Itsensä ilmaiseminen, porukkaan kuuluminen” Milla Holmberg

Kielen avulla voimme ilmaista itseämme; omia toiveita ja tunteita jne.” Pia Frankcom

Kieli on ihmisen kaikki!” on sanonut OPH:n pääjohtaja Olli-Pekka Heinonen pari vuotta sitten, kommentoi Veera Toivonen Suomi-koulujen tuki ry

Äidinkieli kuuluu ”kielellisiä ihmisoikeuksiin”, minulla on oikeus käyttää äidinkieltäni o, … omien lasteni kanssa, lapsillani on oikeus kasvaa monikielisiksi…” Leila Imppola Saksasta

Kieli-hyvinvoiti, kaikki tuntee ilmaistaan omalla sydammen kielella ja jos sita ei ole niin silloin voi olla vaikeaa. siis jos esim nuori ymmartaa useampaa kielta mutta ei tunne pystyvansa kommunikoimaan millaan niista. voi aiheuttaa ita yksinaisyytta, ahdistusta varsinkin kodin ulkopuolella.

Kieli on ikkuna meidan sieluumme. Kuitenkin tautuisi loytya rohkeutta ilmaista omaa hyvaa seka pahaa oloaan. Palaan jalleen tahan suomalaiseen yksilollisyyden korostamiseen mika sotii vastaan yhteisollisyyden tuomia hyotyja.” Kari Henrik Tumelius Briteistä

“Äidinkeli on tunteiden kieli – äidinkielellä pystyy ilmaisemaan pieniä vivahteita paremmin kuin myöhemmin opitulla kielellä” Mari Aalto

“Kieli on terve kun sillä leikitään, SKS, kertoivat Minna ja Katri!”

Minun suomenkieli on -90 helsingin slangi… miten opetan suomenkielta Birminghamissa 2020? miten mina itse opettajana pidan kieltani ylla?” pohti Anna Vines

Suomen kielen nälkä on kasvanut vuosi vuodelta ja siksipä sen ylläpitäminen ja päivittäminen on todella tärkeää. Sitä kautta myös sydän voi hyvin.” Kari Henrik Tumelius Briteistä

Scaffolding-opetuksessa oppija saa hiukan haaastavampia tehtäviä kuin hän hyvin hallitsee. Niin hänen osaamisen voimansa kasvavat. Berliinin Annen ja Nean eilinen esitys (lukemisesta) nivoutuu hienosti Katrin ja MInnan esitykseen, kannattaa myöhemmin tutkailla näitä rinnan.”  kommentoi keskustelua Opetusneuvos Paula Mattila

Todella mielenkiintoinen idea kielten supersankareista! Olen ajatellut käyttää tulevana vuonna sarjakuvaa ja sen tekemistä etäopetuksessa. Tämä teidän idea keskittäisi sarjakuvan hyvin itse kieleen. Kieleen liittyvä erityistaito on hieno supervoima, jota voimme harjoitella yhdessä Suomi-koulussa!” sanoi Silva Kuha Belgiasta

 

 

Mikäli kiinnostuit kielen rakentumisesta ja siihen liittyvistä asioista, niin opetusneuvokset Minna Harmanen ja Katri Kuukka suosittelevat luettavaksi kirjan: Kielen taju. Irina Piippo, Johanna Vaattovaara, Eero Voutilainen ovat kirjoittaneet tämän opuksen ja sen on julkaissut Art House vuonna 2016.

 

Lisälukemiseksi sopii myös Opetushallituksen julkaisemat teokset:

Kieli koulun ytimessä

sekä

Monilukutaitoa oppimassa

 

 

 

 

Koulutuspäivien muut esitykset ja materiaalit on julkaistu jäsenmateriaalit – sivustollamme (tarvitset salasanan): https://suomikoulut.fi/jasenille/oph-materiaalit/