logo
OPS-suositus

Lukupiirikirjojen arvosteluita Sveitsistä!

Suomi-koulujen lukuvuosi alkaa olla lopuillaan, Toivottavasti kaikissa lukupiiriin osallistuneissa kouluissa (sekä tietenkin muissakin) on ehditty nauttia kirjoista joko yhdessä tai yksittäin! Tässä vielä pari arvostelua Sveitsistä ja koulun muita kuulumisia. Suomi-koulujen tuki ry:n nettisivuja päivitetään myös kesällä, joten lukupiirikirjoja koskevia päivityksiä voi lähettää meille edelleen 🙂 Myös muut Suomi-koulujen päivitykset otetaan ilolla vastaan!

Siiri, Sisu ja kiukutteleva kieli

“Meillä oli lauantaina kevätjuhla, jossa mm tarjosimme lapsille teatteri-esityksen Siiri, Sisu ja kiukuttava kieli. Esittäjinä kaksi alan ammattilaista jotka ovat myös Berliinin Suomi-koulun opettajia. Esitystä kannattaa mainostaa, se oli todella hyvä. Meillä sitä kehuttiin valtavasti, niin lapset kuin aikuisetkin.” /Pia W., Zürich

Multakutri ja suon salaisuus

“Luimme tämän kirjan eskari-ikäisten kanssa. Ryhmäläisten suomenkielentaito on hyvä, mutta kävimme useampien sanojen merkitystä tarkemmin yhdessä läpi. Kirja herätti lasten huomion erityisesti voimakkaalla kuvituksella ja kuulijat odottivat kiinnostuneina, millaisen hirviön Multakutri kohtaa. Tässä kirjassa tarina tuntui jäävän sivuosaan kuvituksen viedessä päähuomion, mutta kirja sai kuitenkin kokonaisuudessaan lapsilta arvosanan HYVÄ.” /Riika Östberg, Zürich