logo
OPS-suositus

Suomi-koulujen opettajien koulutuspäivät 4.-6.8.2021

Suomi-koulujen opettajien koulutuspäivät 4.-6.8.2021

Kielikasvatus pelastaa maailman! Tämä huudahdus on tänään enemmän totta kuin ikinä – kielten moninaisuus, kielten rinnakkainen ja päällekkäinen käyttö sekä kielten kehitys on käsinkosketeltavaa. Miten suomen kieli on kehittynyt? Mitä kielikasvatus oikein tarkoittaa? Miten Suomi-koulut – nuo kielten ja kulttuurien kehdot – voisivat hyödyntää kielikasvatuksellista ajattelua vielä enemmän? Suomi-koulujen opettajien koulutuspäivämme avaavat kielikasvatuksen ajatusta. Koulutuspäivillä 4.-6.8.2021 on ajankohtaista asiaa myös keskustelutaidoista, lukemisesta, Kotisuomea-kirjasta sekä paljon muuta.
Tule mukaan kuulemaan, kouluttautumaan ja kohtaamaan Suomi-koulujen opettajia ympäri maailman!

Koulutuspäivät järjestetään Opetushallituksen, Suomi-koulujen tuki ry.:n sekä Suomi-Seuran yhteistyönä vuosittain.

Ohjelma: https://suomi-seura.fi/wp-content/uploads/2021/05/S-K-opettajien-koulutuspaivat-2021-OHJELMA.pdf

Ilmoittautuminen: https://link.webropolsurveys.com/Participation/Public/334d1e3e-be3f-4426-955c-f7ff2913be2f?displayId=Fin2295402