logo
OPS-suositus

Yhdenvertaisuus ja tasa-arvo Suomi-koulussa

https://pixabay.com/vectors/diversity-cultures-worldwide-33606/

Suomi-Seura järjesti Suomi-koulujen hallinnon webinaarin 18.1.2022.

Webinaarin aiheena oli yhdenvertaisuus, mikä on tärkeä ja aina ajankohtainen aihe – paitsi koulun hallinnossa myös opetuksessa. Webinaarin muistiinpanot ja ajatukset jaettavaksi vaikka oman koulun käyttöön on luettavissa tämän linkin takaa: Suomi-koulujen yhdenvertaisuus- ja tasa-arvotyö

Webinaarin esittelyteksti:

“Olemme moninaisia esimerkiksi sukupuolen, ihonvärin, alkuperän, äidinkielen, katsomuksen, toimintakyvyn, iän, taloudellisen tilanteen ja seksuaalisen suuntautumisen perusteella. Miten kehittää Suomi-kouluun toimintakulttuuria, jossa kaikki tuntisivat kuuluvansa porukkaan omine ominaisuuksineen? Yhdenvertaisuuden ja tasa-arvon teemoihin johdattelee rauhankasvattaja, erityisopettaja Hanna Niittymäki (rauhankasvatusneuvola.fi). Mukana oli puheenjohtaja Katja Kinnarinen Itä-Lontoon Suomi-koulusta.”

https://pixabay.com/vectors/diversity-cultures-worldwide-33606/

Liity jäseneksemme
Järjestöön voivat liittyä kaikki maailmalla toimivat Suomi-koulut.
LIITY